HAPPINESS!!!!!!!!


Cześć.

Przed nami najpiękniejsze święta. Czas, który kojarzyć się powinien nie z prezentami i bieganiem za dorodnym karpiem, lecz z chwilą uspokojenia, wyciszenia i bycia razem. Wiem, że brzmi to nieco jak hasło wprost z pseudo-psychologicznej gadaniny, lecz doprawdy wierzę w to, iż moglibyśmy się nad tymi słowami zatrzymać. Zatrzymać i odnieść je do szkoły jako instytucji. O co chodzi? Już wyjaśniam.

Każdego roku powstaje raport, w którym prezentowane są najszczęśliwsze kraje z całego świata. Taka ciekawostka (zapraszam do kliknięcia w link https://countryeconomy.com/demography/world-happiness-index ). Oczywiście, pierwszym odruchem może być dla nas przeszukanie listy, by odnaleźć na niej Polskę, lecz chciałbym na chwilę Was przed tym powstrzymać. Pragnąłbym zaś, byśmy zastanowili się nad Danią. Dlaczego? Ano dlatego, że od siedmiu lat kraj ten nigdy (NIGDY!!!) nie spadł poniżej miejsca 3 w tym raporcie. Magia? Cud? Lego? Nic z tego. Przyczyna jest dużo bardziej techniczna i „pierwotna”. Istotnym dla niej jest to, co Dania wprowadziła w szkołach i co w bardzo istotny sposób wpływa na pozycję Danii w owym rankingu.


W 1993 roku szkoły w Danii rozpoczęły (u uczniów w wieku 6-16 lat) lekcje z empatii. Szkoła zaczęła nauczać ich bycia w kontakcie z innymi, zrozumienia, odrzucania niechęci, etc. Przyszli przedsiębiorcy, politycy lub (po prostu) dorośli ze szkoły wynieśli umiejętności: współpracy, pokonywania trudności, rozmowy. Szkoła zaczęła nauczać, by odnajdować rozwiązania w grupie, wspartej przez nauczyciela. Godzinę w tygodniu, w poczuciu spokoju i szacunku.

Oczywiście, duński system może nam się wydać odległy od naszych realiów. Pokazuje jednak, że bycie empatycznym, rozsądnym i otwartym na innych zdoła pokonać bariery, że szkoła nie musi być jedynie obowiązkiem, w którym wkuwamy, zdajemy, z którego uciekamy. Jesteśmy ludźmi, mamy uczucia, które powinniśmy odnaleźć i pielęgnować, by – krok po kroku – dotrzeć do odpowiedniego poziomu świadomości.

My-nauczyciele MUSIMY wyciągać rękę.
Uczniowie muszą czuć się bezpiecznie i pewnie.

Buziak gorący dla Was i do przeczytania!

Komentarze